• Türkiye'nin ilk ve tek diş portalı.
  • Diş ve diş sağlığı adına her şey.

Ortodonti

Ortodonti




Ortodonti, dişlerin yanlış hizalamaları ve çene düzensizliklerinin (maluklüzyonlar) diş telleri, açık hizalayıcılar  ve diğer dentofasiyal ortopedik aletleri kullanarak teşhisine ve ortodontik tedavisine odaklanan bir diş uzmanlığıdır.

Buna eş değer olarak (ORTODONTOLOJİ) kelimesini de kullanabilirsiniz. Ortodonti tedavisi ağız ve diş sağlığının korunmasında oldukça etkili rol oynamaktadır.

Sadece estetik gelişim açısından değil,  bir ömür boyu hastanın genel ağız sağlığını iyileştirmeye hizmet eden ve hatta konuşma engellerine yardımcı olan bir alandır. Düzgün hizalanmış dişler, gülümsemeyi ve konuşmayı kolaylaştırır!

Ortodonti, dişlerde ve çene kemiklerinde düzensizliklerle uğraşan diş hekimliği uzmanlık koludur. Amacı, diş kemerlerinin doğru çiftleşmesini sağlayarak bu anomalileri önlemek, nemlendirmek veya ortadan kaldırmaktır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ortodonti kelimesi Yunanca düz anlamına gelen "ortos" ve diş anlamına gelen "odontos" kelimelerinden türemiştir. Tedavinin amacı sadece uyumlu bir gülümsemenin keyfini yeniden keşfetmek için dişlerin hizalanmasını düzeltmek değil, aynı zamanda doğru çiğnemeyi restore etmek ve dişlerin sağlığını korumaktır.

Bu tedaviler günümüzde çok fazla tercih edilmeye başlanmış bir tedavi sistemi olmayı başarmıştır. Bunun en büyük nedeni estetik açıdan uzun vadede dişleri daha iyi konuma getirmesidir.  Günümüz teknolojisi ile birlikte daha ileri noktalara giderek, günümüzde tedavinin gerçekleşmesi ve kontrollerin sağlanması daha kolay hale gelmiştir.

Biraz daha detayına girecek olursak;

Dişlerde ve çenelerde kötü duruşların önlenmesi ve düzeltilmesi bilimidir. Bu bilimin uzmanlığı diş ve çenelerin hizalanması ve koordinasyonundan oluşur. Üst ve alt dişler birbirlerine mükemmel uyum sağlamalıdır. Bu, konuşmanın yanı sıra iyi çiğneme işlevini sağlamak içinde önemlidir. Ayrıca parlak ve çekici bir gülümsemeye sahip olmanızı sağlar. Bununla birlikte, ortodontik tedavi uygulaması, her hastanın tedavisi için kullanılan cihazların özgüllüğünü dikkate alarak, son derece nitelikli bir profesyonel yetenek gerektirir.

Alışagelmiş geleneksel tedavi yöntemine göre daha ağrısızdır.  Dişlerinde çıkıtınlar ve diş bozuklukları olan insanlar dişlerini  düzeltebilmek adına çeşitli tedavi sistemleri arayışına girmektedir. Tamda bu noktada devreye ortodonti tedavisi girmektedir.  Bu tedaviler geçmişten günümüze yüksek derecede geliştirilmiş ve doktorlar tarafından uygulanmıştır. Eğer dişlerinizde kötü bir estetik problem var ise sizlerde ortodonti tedavisi ile birlikte dişlerinize diş teli takarak diş yapınızı daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

Çene bölgesinde oluşan, yanlış diş hizalamaların ve bununla birlikte çenede oluşan düzensizliği diş teli tedavisi veya bunun yanında diğer sağlamış olduğu tedavi sistemleriyle birlikte ortopedik aletler yardımıyla teşhis konulup tedavi edilmesine denir.

Ortodonti tedavisinin sadece diş tedavisi olarak anlaşılmaması gerekmektedir. Estetik açıdan sıkıntı çeken insanlar için birebir çözüm bulan bir tedavi sistemi olmayı başarmıştır. İnsanlar çene bozuklukları veya bunun yanında estetik bozukluklardan dolayı çeşitli sıkıntılar çekebilmektedir. Bunlar güzel konuşma, iyi gülümseme veya genel ağız sağlığıyla ilgili problemlerdir. Tedaviler, yaşamımızı iyileştirme konusunda bizlere katkı sağlamaktadır.

Ortodontik anomalilerin tanı ve tedavisi ortodonti uzmanları veya diş hekimleri tarafından yapılır.

Genel Tıbbi Tedavi:

Çocuğun diş ve yüz gelişimi sırasında koruyucu önlemler ile genel sağlık önlemlerinin alınması, beslenmesinin düzenli olması, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin yeterli alınmasının sağlanması gibi uygulamalar genel tıbbi tedavi kapsamına girerler. Sağlıklı, bakımlı ve iyi beslenen bir çocukta ortodontik anomalinin daha az görüldüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Fizyolojik Tedavi:

Ortodontide fizyolojik tedaviden amaç “tabiata yardım ederek veya onu yönlendirerek anormal yapıların iyileşme ve normale dönme eğilimini desteklemek ve bundan ortodontik anomalilerin düzelmesinde yararlanmaktır.” Gerçekten de çocuğun yaşı ilerledikçe bazı anomalilerin kendiliğinden düzeldiği gözlenmiştir. Buna kendiliğinden(spontane) iyileşme denir. Bunun yanında, gelişim çağında çocuğa yapılan bazı küçük yönlendirici girişimler, o anomalilerin ortaya çıkmasını önleyebilmektedir.(mesela çene darlığı yeni başlamış bir çocukta darlığa neden olan engel – burun polip’i gibi- ortadan kaldırılırsa anomali kendiliğinden düzelir ve ileri yaşlarda bir ortodontik tedaviye gerek kalmaz.)

Fizyolojik tedaviye başka örnek olarak, çapraz kapanan süt dişlerinin basit aygıtlarla atlatılması; çocuğun az gelişmiş dudak kaslarının çalıştırılıp buna bağlı olarak gelişebilecek ortodontik anomalilerin kendiliğinden önlenmesi de verilebilir.

 

Diş hekimliğinin ilk uzmanlık alanlarından biri olan ortodonti, yunanca kökenli olup düzgün diş anlamına gelmektedir. Bu anlamın dışında çene ve yüz düzensizliklerinin giderilmesinde de uygulanan bir ana bilim dalıdır.

Ortodontik tedavi ortodonti uzmanlığını bitirmiş kişiler tarafından yapılmalıdır.

Dişlerin çene kemiği üzerine düzgün ve estetiksel yerleştirilmesi ortodontik tedavide büyük önem arz etmektedir. Ortodontik tedavi ile dişlerdeki çapraşıklıklar ve aralıklar kolayca düzeltilip, doğru ve sağlıklı bir gülümseme elde edilebilir.

Ortodontik tedavi çocuklar, ergenlik dönemindeki kişiler ve son zamanlarda yetişkinlerde uygulanabilmektedir. Yani her yaştaki insanın diş etleri ve kemik yapısı sağlıklı ise ortodontik tedavi görmesi mümkün olabilmektedir.

Ortodontik tedavide diş teli olarak bilinen sabit braketler, şeffaf çıkarılabilir plaklar ve damaklıklar ayrıca görünmeyen diş telleri gibi birçok uygulama bulunmaktadır.