?:

Ortodontist Uzmanı

Ortodontist Uzmanı Genel Tanımı

Ortodontist uzmanı veya ortodonti uzmanı nedir; Ortodontist uzmanı diş ve çene alanındaki tüm düzensizikleri alanında tüm tedavi eden ve bu alanda sorunları belirleyip çözüm bulan sağlık personelir. Ortodontist alanında uzman olan kişiler bu alanda yıllar boyunca detaylı eğitimler alarak kendi alanlarında uzmanlık statüsüne ulaşmayı başaran kimselerdir.

İnsanlar dişlerinde ve çene alanında sorun yaşarlarsa tedavi olmak amacıyla bu alandaki uzmanlara gözükmekte ve tedavi edilmektedir.

Ortodontist Uzmanı Ne İş Yapmaktadır?

Diş hekimliği alanı ortodonti alanında daha doğrusu ağız ve diş sağlığı konusunda uygulamaların yapıldır bir meslek dalı olarak bilinmektedir. Uyguladıkları uzman statüsünde ki tedaviler sayesin de hastaların sosyal ve psikolojik yaşantılarını olumlu bir şekilde etki sağlamaktadır.

Bireyleri bilgilendirme konusuna etken bir rol oynamaktadırlar. Hastaların ağız alanında ki tüm sorunları ve bu alandaki bakımları hakkında onları bilgilendirerek görev bilinçlerini yerine getirmektedirler.

Ortodontistin Görevleri

  • İnsanların diş bozukluklarına göre diş teli takmaktadırlar.
  • Çene yapısındaki tüm bozuklukları gidererek sosyal hayatına etki sağlamaktadırlar.
  • Diş alanındaki diş eksikleri veya protezler ile ilgili tüm tedavi sistemleri gerçekleştirmektedirler.
  • Çene ve diş alanın büyümesi durumunda bu sorunu ortadan kaldırmak adına bu duruma müdahale etmektediler.
  • Gençlerde 20lik diş problemi sorununu çözerek hastaları rahatlatmaktadırlar.
  • Çene darlığında ki tüm problemi ortadan kaldırmaktadır.
  • Diş çarpıklığını ortadan kaldırmak adına tedavi sistemini uyglamaktadır.
  • Çene yamukluğu ağızlarda kapanış ve açılışlardaki sorunları çözmektediler.

Ortodontist Uzmanı Nasıl Olmaktadır?

Ortodontist uzmanı olabilmek adına bu alanda ki üniverstilerin ana bölümlerinde en az 5 yıllık bir diş hekimliği alanı bölümünden mezun olması gerekmektedir. Bu alanda ancak bu şekilde uzmanlık alınabilmektedir.

Ancak bu okul durumu sadece tek başına uzman olmaya yeterli değil sadece bir adımdır. Bu alandan mezun olan kişiler mesleğinde diş hekimliğini yürütebilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte aynı şekilde adayların ortodontist uzmanlığı belgesi alması gerekmektedir. Bu eğitimin süreside ek olarak 4 yıldır. Bu ek eğitimi tamamlayan diş doktorlarına ortodontist uzmanlığı verilmektedir.

şikayetBunu rapor et

Yanıt Bırak


Yanıt vermek için önce giriş yapmalısın.