?:

Ortodontist Nedir?

Ortodonti, uyumlu bir diş hizalaması bulmak ve ağız fonksiyonlarını iyileştirmek için dişleri hareket ettirmekten oluşur. Çocuklar ve yetişkinler için tasarlanan ortodontik tedavi, hastanın yaşına bağlı olarak değişir.

Ortodontist Kimdir?

Ortodontist her şeyden önce bir diş hekimidir, ancak aynı zamanda  uzmanlığı çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde diş ve çenelerin hizalanması ve koordinasyonu olan yüksek nitelikli bir uzmandır. Ortodonti tedavisi yaptığı uygulamayı sınırlayan  ve periodontoloji (dişeti tedavisi), protez (kron, köprü, "Köprüler", diş implantları, "protez" ya da protez olarak diş hekimliği diğer alanlarında çalışmalarını yapmaz kısmi veya tam), endodonti (kök kanal tedavisi) veya cerrahi (diş çekimi ve çeşitli cerrahi prosedürler).

Neden bir uzmana başvurmalısınız?

 • Ortodontik tedavinin profesyonel ortodontist tarafından iyi bir bir şekilde yapılması ve takip edilmesi önemlidir.
 • Ortodontik uzmanlar, diş cerrahisinde doktora (diş hekimleri ile ortak giriş muayenesinden sonra altı yıl çalışma) olan diş cerrahlarıdır ve çok özel bir alanda ek dört yıllık eğitim sağlayarak eğitimlerini derinleştirmişlerdir. 

Ortodonti ve diş hareketleri

 • Çoğu ortodontik tedavi, dişleri yeniden hizalamak için hareket ettirmeyi amaçlar. 
  Plastik oluklar veya halkalar (dişlerin içine veya dışına yapıştırılmış metal bağlantı elemanları) kullanılabilir.
 • Halkalarla yapılan tedaviler için hareketler, şekli dişlerin hareketini yönlendirmeye izin veren bir yay boyunca yapılır. Bu, elde etmek istediği hareketlere göre düzenli olarak değiştirilir. Üst ve alt çeneleri bağlayan lastikler dişleri yatay veya dikey olarak hareket ettirmek için kullanılabilir.
 • Çocuklarda ortodontik tedavi dişlerin pozisyonunu ve çenelerin büyümesini etkiler.
 • Her hastanın problemlerine etkili bir şekilde cevap verebilecek birçok tedavi seçeneği vardır.
 • Yetişkin ortodonti yeni görünmez teknikler sayesinde giderek daha fazla gelişmektedir.

Ortodonti ve çene büyümesi

Sabit veya çıkarılabilir mi? Hastanın yaşına ve dişlerin konumuna bağlı olarak farklı teknikler kullanılır.

 • Bazı çocuklar, çok yavaş veya çok hızlı olan bir veya her iki çenenin büyümesine sahiptir. Daha sonra bu büyümeyi hızlandırmak veya yavaşlatmak için çıkarılabilir (sahte damak) veya sabit (halkalar) cihazlar kullanılarak tedaviden yararlanabilirler.
 • Bu düzeltme sadece çocuklarda mümkündür çünkü büyümeleri sona ermez. Yetişkinlerde, çene ofsetinin düzeltilmesi mümkündür, ancak “ortognatik” cerrahi olarak adlandırılmalıdır.

İyi bir ortodontist doktor tarafından hizmet almayı ihmal etmeyiniz.

şikayetBunu rapor et

Yanıt Bırak


Yanıt vermek için önce giriş yapmalısın.