Peridontal Apse

Peridontal Apse

Peridontal dokularda yerleşmiş olan cerahatli bir iltihaptır. Bu durumu lateral veya parietal apse olarak da adlandıranlar vardır. Peridontal dokularda apse oluşumu genel olarak dar ve derin ağızlı peridontal ceplerin içerisinde olmaktadır. Dişin kökünün bir tarafında iltihaplı bir lezyon meydana gelir ve peridontal cebin yumuşak duvarındaki bağ dokusu içerisine doğru uzanmaktadır. Cebin açık olan ağzı kapandığında drenaj olmamakta ve sonuç olarak bir apse oluşmaktadır. Peridontal cepteki diş kökünün düz değil de kıvrımlı olması apse oluşumunun süratli bir şekilde artmasına sebep olur ve apse derinleşir. Peridontal apsenin, endodontik tedavi esnasında dişin yan taraftan delinmesi sonucunda meydana geldiği görülmüştür.

Peridontal apse akut veya kronik olabilir. Akut apsede zonklayıcı ve yaygın bir ağrı, diş etine baskıda hassaslık, diş hareketliliği gibi belirtiler vardır. Akut peridontal apsede, diş eti kök boyunca ovoid bir şekilde kabarır. Diş eti kırmızı, ödemli ve düz parlak bir şekildir. Kabardığı zaman şekli ve kıvamında değişiklik olabilir.

Kronik apsede ise genellikle kök boyunca diş eti mukozası üzerinde açılan bir ağız vardır. Hatta zaman zaman bu kısımdan iltihap aktığı görülür. Ağrısı çok azdır ve diş üzerine basma veya gıcırdatma isteği oluşabilir.

 

 

Yorumlar (0)
Yorum Yap