Lökozlar (Lösemiler)

Lökozlar (Lösemiler)

HİSTOSİTOSİS Lökozlar (Lösemiler)

HİSTOSİTOSİS

Lökozlar (Lösemiler)

Lösemilerin, özellikle monositer lösemilerin daha sık olmak üzere, ilk belirtisi ağızda olabilir. Kole bölgesinde dişetlerinden özellikle geceler kan sızıntısı olur, giderek kanama artar, dişeti papillaları şişer, morumsu bir renk alırlar. Çürük ve iyi yapılmamış dolgu bölgelerinde bu durum daha belrlidir. Çocukta anemi, yorgunluk ve hafif ateş vardır.

Bu klinik tablo karşısında çeşitli kan muayeneleri ve biopsi yapılarak kesin tanıya gidilir. Çekim, güçlükle kontrol altına alınabilen kanamalara yol açabilir.

Hemostaz Bozuklukları :

Bir süt dişinin spontane düşmesi ya da basit bir çekim sırasında bazen beklenmedik bir kanama ile karşılaşılabilir. Ya mekanik olarak ya kan dindiricilerle kolayca durdurulabilen basit bir kanama, ya da aşağıda sayılacak önemli hemostaz bozukluklarından birisi bahis konusudur.

HEMOFİLİ : Cinse bağlı, yalnız erkek çocuklarda ortaya çıkan, resessif karakterde, irsi bir bozukluk olan’’Hemofili’’ de pıhtılaşma zamanı patolojik bir şekilde uzamıştır.

Süt dişinin fizyolojik düşmesi sırasında bile önemli kanamalar olabilir. Dişetini irkilten çürükler, taşkın dolgular da aynı şekilde tehlikelidirler. Hemofilik çocukta, diş çürüklerini dikkatli bir şekilde tedavi ederek, mümkün olduğu kadar çekimlerden kaçınmalıdır.

Hemofili, süt dişlerinin çekimi için kontrendikasyon değildir, fakat gerekli önlemleri almadan en ufak bir cerrahi işlem yapmamayı zorunlu kılar.

Alınacak önlemler :

  • Çekimin hastahanede yapılması ve çekim yerinin sikatrizasyonuna kadar çocuğun hastahanede tutulması,
  • Çekimden önce ve sonra çocuğa sakinleştirici ilaçlar verilmesi,
  • Cerrahi işlemden sonra, enfeksiyonu önlemek için ağız yoluyla antibiyotik verilmesi,
  • Cerrahi işlemden hemen önce iso-grup, iso-Rh taze kan ya da antihemofilik plasma perfüzyonu: A. Grubu hemofilikleri için A faktörünün süresi 24 saati geçmediğinden, kan perfüzyonuna sonraki günlerde de devam edilir.
  • Lokal olarak kan durdurucu tamponlar uygulanması.
  • WILLEBRANDT HASTALIĞI : Bir plasmatik faktör eksikliğine bağlı (NILLSON’un vasküler faktörü) irsi bir diates hemorajiktir. Bu hastalıkta diş çekimi hastahanede ve taze plasma perfüzyonu altında yapılmalıdır (CORNU-1960).
  • TROMBOPATİ’LER : Protrombin kompleksini meydana getiren ne kadar faktör varsa, trombopatiler de o kadar çeşitlidirler. Şüphe karşısında burada da, süt dişlerinin çekimi için en iyi önlem, taze katı perfüzyonudur.

Yorumlar (0)
Yorum Yap