HİSTOSİTOSİS

HİSTOSİTOSİS

ÇENE TÜMÖRLERİ 2. HİSTOSİTOSİS Bu isim altında toplanan hastalıklar şunlardır: Eosinofil Granuloma, Hand Schuller Christian ve Letterer-Siwe.

ÇENE TÜMÖRLERİ

2. HİSTOSİTOSİS

Bu isim altında toplanan hastalıklar şunlardır: Eosinofil Granuloma, Hand Schuller Christian ve Letterer-Siwe.

Nedenleri belli değildir. En iyi gidişli olanı Eosinofil Granulomadır, bunu Hand-Schuller-Christian ve Letter-Siwe izler. Hastalıklarda iyiden kötüye doğru bir değişme olabilir.

Eosinofil Granüloma :

Çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür. Erkeklerde daha sıktır. Genellikle kemik iliğinde başlar, tek ya da multipldir. Klinik bulgularda hastada halsizlik, anemi görülebilir. Uzun kemiklerin radyolojik görünümlerinde düzensiz, lobüllü ve yaygın, çevrelerinde reaktif sklerotik kemik yapımı göstermeyen kesin sınırlı radiolüsent görünüm vardır. Yassı kemikler, özellikle kafa ve çene kemikleri ‘’zımba ile delinmiş’’ gibidir.

Bu kemik lezyonları korteksi delip yumuşak dokulara yayılma eğilimi gösterirler. Yumuşak dokulardaki kitleler palpe edilebilirler. Çenelerde hastalığa en sık rastlanılan yer dişlerin bulunduğu alanlardır. Buralarda lezyon periapikal enfeksiyon, ya da periodontal hastalığa benzemektedir. Dişler ağrılıdır ve sallanır, dişetleri şiş ve ülserli olabilir. Çekilen bir süt dişinin yerinin iyileşmemesi, kanama, nedeni belli olmayan diş kayıpları şüphe ile karşılanmalıdır, bu bulgular, hastalığın ilk belirtileri olabilirler. Ağız iç radyografilerinde dişler,alveol kemiklerinin erimesi nedeniyle yumuşak doku içerisinde yüzer gibidirler.

Histoloji :  Histiyositler, eozinofiller, nekroz ve ülserasyon vardır. Hastalığa sekonder enfeksiyon eklenebilir.

Tedavi : Spontane iyileşmeler olabileceği gibi küretaj da yapılabilir.

Yorumlar (0)
Yorum Yap