• Türkiye'nin ilk ve tek diş portalı.
  • Diş ve diş sağlığı adına her şey.

Diş Çekimi

Diş Çekimi

Başlık Hit CevapGünümüzde bilimin ve teknolojinin gelişimi sayesinde diş hekimleri tarafından uygulanan tedavi etme ve dişi ağızda tutmak başlı başına hedeftir. Fakat bazen hasta sağlığını korumak adına bazen de tedavi gereği gerekmektedir. Örneğin; çok ileri derece çürük dişleri diş hekimimiz tarafından diş çekimi uygulanır.  

Çünkü hasta sağlığı her şeyin üzerindedir. Bunun yanı sıra travmaya uğramış, kırık dişler, kanal tedavisi uygulanmasına rağmen kurtarılamayan dişler, dişeti hastalıkları nedeniyle sallanan dişler, düşmesi gerektiği halde, düşmeyen süt dişleri, tam sürmemiş gömülü veya yarı gömülü dişler, kist veya tümör oluşumuna sebep olmuş olan dişler, aşırı konum değişikliği nedeniyle, sorun yaratan dişler Bu dişler ortodontik tedavi nedeniyle, çenede yer kazanmak amacıyla, bu dişlere diş çekilme işlemi yapılır diş çekiminden öncesi ağız gargarası ve diş fırçalamanız oluşan iltihapların önüne geçmiş olursunuz mutlaka diş çekiminden önce yine diş hekiminize kullandığınız ilaçlar varsa örneğin kan sulandırma ilacı kullanıyorsanız eğer mutlaka belirtin diş hekiminize kronik bir rahatsızlığınız varsa eğer bunuda diş hekiminize paylaşmayı unutmayınız.

Diş çekimini tanımlarsak eğer; Diş çekimi, dişin kemikteki soket denilen yuvasından uzaklaştırılması işlemidir. Peki bu dişlerin yerine hangi işlem uygulanır. Porselen köprü , implant tedavisi ve diğer protezler uygulanır diş boşluklarına esnektik görünüm sağlanır.

Diş çekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler ağzınızı sürekli çalkalamayınız ve sürekli tükürmeyiniz . ( Aksi halde çekim yarasının iyileşmesinin gecikmesine neden olursunuz). Diş çekimi öncesi bir diğer uygulama ise şöyle, diş çekimi sonrası bir miktar kan gelmesi normaldir. Kanama 24 saat sonra bile tükürükte görülebilir. Diş çekimi sonrası basit ağrılar olabilir bu da gayet normaldir. Diş hekiminizin uyguladığı ilaçları alın mutlaka Sigara alkol 24 saat içinde katiyen kullanmayınız Diş anestezi uygulanacağından dolayı anestezin etkisi gidene kadar birşeyler yiyip içmeyin . Bölgede ağrı şişme olabilir burda soğuk su torbasından yararlanabilirsiniz .

Burada düşen görev diş çekimi sonrası mutlaka diş hekiminizin tavsiyelerine uyun.