BÜYÜKLÜK ANOMALİLERİ

BÜYÜKLÜK ANOMALİLERİ

Çene Kavsine Oranla Çok Küçük Dişler : Sürekli dişlerin çene kavsine oranla çok küçük olduğu durumlarda bazen süt dişlerinin kök rezorpsiyonu tam olamaz ve bu dişler, sürekli iki diş arasında persiste kalırlar. En çok kanin bölgesinde bu durumla karşılaşılır.

 

  1. Çene Kavsine Oranla Çok Küçük Dişler : Sürekli dişlerin çene kavsine oranla çok küçük olduğu durumlarda bazen süt dişlerinin kök rezorpsiyonu tam olamaz ve bu dişler, sürekli iki diş arasında persiste kalırlar. En çok kanin bölgesinde bu durumla karşılaşılır.

Eğer süt kaninin persiste kalacağı sürekli kaninin sürmesinde önce farkedilirse, estetik bakımdan, hemen çekilmesi yerinde olur. Aksi durumda süt kaninin 20-30 yaşlarına doğru rezorpsiyona uğrayıp düşmesi, sürekli kanin ve yan kesici arasında geniş bir diastemaya yol açar.

  1. Geçici büyüklük farkı : Sürekli kesicilerin süt kesicilerine oranla çok büyük, buna karşılık, süt azılarının yerlerin alacak olan küçük azılara oranla çok büyük olmaları durumudur.

Sürekli kanin, süt azıları ağızda iken sürmeye başlarsa, yapılacak cerrahi işlem, süt kanini ve gerekirse birinci süt azısının radyografik kontrolden sonra erken çekimidir.

SÜT DİŞLERİNİN ÇEKİMİNİ GEREKTİREN ÖBÜR DURUMLAR

  • Mesio-versiyon pozisyonunda gelişen bir altı yaş dişi, önündeki 2. Süt azısı tarafından bloke edilmişse, bu süt azısı çekilebilir. Bu durumda, birinci büyük azının mesio-versiyonunu düzeltmek ve öndeki dişlerin bu boşluğa ilerlemesini önlemek üzere bir ortodontik tedaviye başvurulmalıdır.
  • Süt azıları, küçük azıların gelişimine engel olacak bir sekonder gömülme gösteriyorlarsa çekimleri yapılabilir.

Yorumlar (0)
Yorum Yap