Ortodonti: Nedir ve Ne Türleri Vardır?

Ortodonti: Nedir ve Ne Türleri Vardır?

Ortodonti, gelişimsel değişiklikleri, diş kemer formlarını inceleyen, önleyen ve düzelten bir diş uzmanlığıdır. Ağız ve yüzün düzgün ve fonksiyonel dengesini sağlamak ve ayrıca yüz estetiğini iyileştirmek için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

a) Fonksiyonel cihazlar

Fonksiyonel aparat hakkında konuştuğumuzda, uzunluğunu artırmak için çenenin işlevini ve pozisyonunu etkileyen farklı kas gruplarının pozisyonunu değiştirmek için tasarlanmış çeşitli çıkarılabilir cihazları kastediyoruz. Genellikle geçici veya karışık dişlerde önerilir. Başlangıçta sadece fonksiyonel değişiklikler yapan, ancak yapısal değişikliklere neden olan cihazlardır. Fonksiyonel cihazlar, kas kuvvetlerinin yönünü ve yoğunluğunu değiştirir ve dönüştürür ve diş yer değiştirmeleri oluşturur.  Bu cihazların etkileri dişlerin eğimi ve dişleri destekleyen kemikteki değişikliklerdir.

b) Çıkarılabilir cihazlar

Çıkraılabilir cihazlar hastanın onları temizlemek için çıkarabileceği cihazlardır, ancak yerleştirildiklerinde dişlere sıkıca tutturulurlar. Bu cihazlar, yaylar, kemerler, vidalar gibi aktif mekanik elemanların hareketiyle yer değiştirecek dişlere kontrollü basınçlar uygular. Bu kuvvetler, bütünüyle, yapay veya mekaniktir ve doğrudan dişlerin yerini alarak hareket ederler, kasların hareketinin yarattığı, diğerlerinin arasında çiğneme, yutma ve fonlama işlevlerine katılan kuvvetlerle hiçbir ortak yanı yoktur.

Genellikle "plakalar" olarak bilinen çıkarılabilir cihazlar, özellikle "çapraz ısırıkların" düzeltilmesi için çenelerin, özellikle de üst kısmın genişlemesi için çok faydalıdır. Genişlemenin yanı sıra çok spesifik diş hareketleri için de gösterilmiştir.

c) Sabit cihazlar (parantez) 

Dişlere tutturulmuş parantez, metal veya seramik elemanların ve onları geçen metal kemerlerin birleşmesiyle oluşan bir ortodontik tedavidir. Sabit cihazlar, diğer dişlerde olduğu gibi her dişi herhangi bir yönde ayrı ayrı hareket ettirme yeteneğine sahiptir.

Kesin sonuçlar elde etmek için, sabit cihazlar, plana göre gerekli yer değiştirmeleri elde etmek için, dişlerin her birine çimentolu bantların ve braketlerin hassas bir şekilde konumlandırılması ve titiz bir tekniğe ihtiyaç duymaktadır. Bu cihazlar, diş malpozisyonu, döndürülmüş dişler, yakın alanlara ve her türlü hareketin aynı anda olduğu durumlarda önerilir.

Lingual Ortodonti

Lingual ortodontide parantezler metalik olanlar gibi ya da yarı saydam veya şeffaf olan ve renklerini alan dişlerin dış yüzeyine yapışan seramik olanlar gibi estetik olabilir. Dişin dış veya iç tarafına yerleştirilirler.

Yorumlar (0)
Yorum Yap